а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варја

мн. варји
Вид збор: Именка, женски род
Железен или дрвен алат во облик на чекан со кој се чука, кова или набива; голем чекан.
Примери:
Тие немале варји во рацете, туку тупаници и скорни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи