а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варошанка

Види и: варош (м.)
мн. варошанки
Вид збор: Именка, женски род
Жена што е родена или живее во варош.
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тој за себе вели дека уметничките гени ги носи од својата баба, варошанка.
Изведенки
варошанец м.
мн. варошани
FlexiMac
 менување на македонски глаголи