а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варосување

мн. варосувања
Вид збор: Именка, среден род
Белење со вар.
Англиски: whitewash
Примери:
По неколку варосувања, тој се откажа и повика мајстор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи