а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вароса

варосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Обои, обели со вар.
Англиски: whitewash
Примери:
Тој ја вароса куќата ова лето.
Изведенки
варосува несв.
варосуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи