а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варовник

мн. варовници
Вид збор: Именка, машки род
варов камен
Англиски: chalk
Употреба: Геологија
Примери:
Нагоре од мостот, на стрмниот брег од сив варовник, од едната и од другата страна, се гледаат тркалести длапки.
Изведенки
варовнички прид.
варовничкиот
Пример: варовнички предел
FlexiMac
 менување на македонски глаголи