а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варница

мн. варници
Вид збор: Именка, женски род
1. Место каде што се вади варов камен.
Албански: gëlqerore
Употреба: Геологија
2. Печка во која се пече вар.
Албански: furrë gëlqere
Примери:
Ние ѕидавме варница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи