а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варијација

мн. варијации
Вид збор: Именка, женски род
1. варијанта
Англиски: variation Албански: variacion
2. Ритмичка, мелодиска или хармониска промена на една тема и нејзино вкрстување.
Англиски: variation Албански: variacion
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи