а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варијанта

мн. варијанти
Вид збор: Именка, женски род
1. Еден од облиците во кои се јавува иста содржина.
Англиски: variant Албански: variante
Примери:
Јазик на нашата писменост е црковнословенскиот, се разбира во различни варијанти и со многубројни локални специфичности.
2. Еден од начините за решавање на некој проблем.
Англиски: variant Албански: variante
FlexiMac
 менување на македонски глаголи