а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варијабилен

варијабилниот
Вид збор: Придавка
Што е променлив, непостојан.
Англиски: variable
Примери:
Тој е зависен од многу варијабилни фактори кои се меѓусебно поврзани.
Изведенки
1. варијабилно прил.
2. варијабилност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи