а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варијабила

мн. варијабили
Вид збор: Именка, женски род
1. променлива величина
Англиски: variable Албански: variabël
Употреба: Математика
2. Променлив дел од плата.
Англиски: variable Албански: variabël, ndryshore
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК