а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варира

варираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се менува, се јавува во различни облици, не останува ист.
Англиски: vary Албански: ndryshon
Изведенки
варирање ср.
мн. варирања
глаг. им.
Пример: Музикални варирања на гласот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи