а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варило

мн. варила
Вид збор: Именка, среден род
Секое варено јадење, најчесто од зеленчук или од мешункаво растение.
Англиски: cooked vegetables Албански: gjellë perimesh
Употреба: Гастрономија
Изведенки
варилце ср.
мн. варилца
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи