а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вариетет

мн. вариетети
Вид збор: Именка, машки род
Единка, или збир на единки од растителен или од животински вид кои се разликуваат од другите по една или повеќе незначителни карактеристики.
Англиски: variety
Употреба: Биологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи