а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варзило

мн. варзила
Вид збор: Именка, среден род
1. Вид бразилско дрво од кое се прави црвена боја.
Латински: Caesalpinia brasiliensis Англиски: Brazilwood Албански: dru Brazili
Употреба: Ботаника
2. Црвена боја од тоа дрво.
Албански: ngjyr brazile
Употреба: Хемија
Примери:
Варзилово дрво - варзило
FlexiMac
 менување на македонски глаголи