а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варди

вардат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. внимава, демне, следи
Англиски: guard Албански: vëzhgon
Примери:
Ќе треба овде да останеме и да вардиме на народот.
2. чува
Англиски: guard Албански: ruan
Примери:
Момците вардеа стража.
Тој го вардеше коњот на татка му, дури сечеа дрво.
3. (се варди) се чува
Англиски: be careful Албански: ruhem
Примери:
Варди се да не заспиеш на конопот, оти напати во него се кријат змии.
4. (се варди) се воздржува
Англиски: restrain Албански: përmbahem
Примери:
Се вардеше да не каже нешто што не треба.
Изведенки
вардење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи