а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вардарка

мн. вардарки
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид пченица.
Англиски: wheat Албански: lloj gruri
Употреба: Ботаника
2. Вид риба што живее во реката Вардар.
Латински: Alburnoides bipunctatus Англиски: spirlin Албански: lloj peshku
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи