а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варвар

мн. варвари
Вид збор: Именка, машки род
1. Кај старите Грци и Римјани - име за туѓите народи.
Англиски: barbarian Албански: barbar
Примери:
Во 410 година варварите го зазеле Рим.
2. Некултурен, суров човек, дивјак.
Англиски: barbarian Албански: barbar, i egër
Примери:
Одбраната попушти варварите навлегоа во градот.
Изведенки
1. варварин м.
2. варварка ж.
мн. варварки
3. варварски прид.
варварскиот
4. варварски прил.
Пример: Секогаш настапуваше грубо, варварски и не мислеше за другите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи