а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варваризира

варваризираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Стане варварски, брутален.
Англиски: barbarize
Примери:
Земјата во голема мерка е варваризирана и запуштена.
Изведенки
варваризирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи