а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варваризам

мн. варваризми
Вид збор: Именка, машки род
1. (само едн.) Начин на живот и мислење на варварите.
Англиски: barbarism Албански: barbarizëm
2. некултура, суровост, дивјаштво
Англиски: barbarism Албански: barbarizëm
Примери:
Варваризмот, на пример, е врв на примитивистичкото физичко пресметнување.
3. Туѓ збор или израз.
Албански: të huaj
Употреба: Лингвистика
Примери:
За таа цел го користел не само јазикот и дијалектите на грчкиот народ туку и јазикот и варваризмите од туѓите народи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи