а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варај

Вид збор: Извик
Извик што се употребува кога се повикува некој за да му се каже нешто чудно, жално, страшно.
Употреба: Народна поезија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи