а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вапсан

вапсаниот
Вид збор: Придавка
1. обоен
Англиски: coloured
Примери:
Вапсано јајце.
Вапсана облека.
Вапсана коса.
2. Обоен, намачкан со шминка, нашминкан.
Англиски: made-up
Употреба: Иронично , Разговорно
Примери:
Крај него поминаа две убаво облечени, девојки, прекумерно вапсани во лицето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи