а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ванила

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Вид тропско растение чиј плод поради убавиот мирис се користи како зачин.
Латински: Vanilla planifolia Англиски: vanilla Албански: vanilje
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Ванилин шеќер - шеќер измешан со ванила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи