а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вандал

мн. вандали
Вид збор: Именка, машки род
Човек наклонет кон уништување, особено културни вредности.
Англиски: vandal
Изведенки
вандалски прид.
вандалскиот
Пример: Вандалски чин.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи