а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вандализира

вандализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Врши вандализам.
Англиски: vandalize
Примери:
Се вандализираа пекарниците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи