а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вандак

мн. вандаци
Вид збор: Именка, машки род
Врзоп, сноп, нешто врзано во сноп или куп.
Англиски: bundle
Примери:
Вандак сено.
Еден вандак алишта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи