а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вангла

мн. вангли
Вид збор: Именка, женски род
Поголем, обично емајлиран кујнски сад со потесно дно и поширок отвор.
Англиски: bowl
Примери:
Нечистите садови ги ставаше во ванглата за подоцна да ги измие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи