а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вангелоса

(се) вангелосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се исплаши, го фати ужас.
Англиски: terrify
Примери:
Тој исцибри и се вангелоса.
Изведенки
1. вангелосува несв.
(се) вангелосуваат
2. вангелосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи