а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вам

Види и: вас (зам.)
Вид збор: Заменка
1. Долга форма за индиректен предмет од личната заменка вие; се употребува сама или заедно со кратката форма ви.
Примери:
Јас вам ништо не ви велам.
2. Од почит - Вам Ви, Вам наместо тебе ти, тебе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи