а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ваму

Вид збор: Прилог
1. На ова место, тука.
Англиски: here
Примери:
Ела, ваму!
На многумина им изгледам дека сум дојден ваму за да ја спасам својата кожа.
2. Истовремено, од друга страна (при спротивставени дејства).
Англиски: here
Примери:
Тој се противи, а ваму срцето му чука од радост
3. Во изрази за свртување на вниманието на соговорникот.
Англиски: here
Примери:
Ама, слушај ваму! Гледај сега ваму!
Ни таму, ни ваму - се наоѓа во дилема, не може да се реши; се наоѓа во безизлезна состојба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи