а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ваму-таму

Вид збор: Прилог
1. На сите страни.
Примери:
Ја бараше ваму-таму под големите дрвја.
2. понекаде, нерамномерно
Примери:
Ваму-таму, крај река растеа ракити, врби и понекоја евла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи