а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вампир

мн. вампири
Вид збор: Именка, машки род
1. Според народното верување, мртовец кој навечер го напушта гробот, ги дави луѓето и им ја пие крвта.
Англиски: vampire Албански: vampir, lugat
2. Општ назив за растенија што го отвораат цветот навечер.
Албански: aguliçe, bimë lugate
Употреба: Ботаника
3. вечерница
Латински: Oenothera biennis Англиски: evening primrose Албански: aguliçe mbrëmje
Употреба: Ботаника
Изведенки
1. вампирка ж.
мн. вампирки
2. вампирче ср.
мн. вампирчиња
дем.
3. вампириште ср.
мн. вампиришта
ауг.
4. вампирски прид.
вампирскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи