а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вампирџија

мн. вампирџии
Вид збор: Именка, машки род
Според народното верување, тој што може да види или да убие вампир.
Примери:
При доаѓањето на вампирџијата селаните се собирале сретсело, заигрувале оро и бидејќи, според народното верување, вампирот сакал да игра, се фаќал во орото и вампирџијата во погоден момент го убивал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи