а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вампироса

(се) вампиросаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се претвори во вампир, стане вампир.
Употреба: Митологија
Примери:
И неа ја вампиросале.
Многу луѓе се вампиросаа, но од тешкиот живот.
Изведенки
1. вампиросува несв.
(се) вампиросуваат
2. вампиросување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи