а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валјак

мн. валјаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15567
1. Машина за набивање патишта.
Англиски: steamroller Албански: rul, shul
Употреба: Архитектура и градба
2. Цилиндричен дел од некоја машина.
Англиски: roller Албански: rul, cilindër
Употреба: Технологија
Примери:
Валјаци за пеглање.