а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валчест

валчестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13520
Што има издолжено тркалезна форма, тркалест.
Англиски: round
Примери:
А тој беше бумбарест, со бело валчесто лице.
Изведенки
валчесто прил.
Пример: Гроздот е средно голем, валчесто издолжен.