а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валцер

мн. валцери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7347
1. Танц во такт од три четвртини.
Англиски: waltz Германски: Walzer Албански: vals
Употреба: Музика и танц
Примери:
виенски валцер
2. Музичка композиција за тој танц или концертна композиција во тој стил.
Англиски: waltz Германски: Walzer Албански: vals
Употреба: Музика и танц