а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валута

мн. валути
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15197
1. Паричниот систем земен во целост и паричната единица на некоја земја.
Англиски: valuta Албански: valutë
Употреба: Економија
2. Берзанска вредност на парите во оптек во однос на странските пари.
Албански: valutë
Употреба: Економија
3. Пари на друга земја.
Англиски: foreign currency Албански: valutë
Употреба: Економија , Разговорно