а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валуга

мн. валуги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31422
1. Топка направена од снег, од земја и сл.
Албански: top bore
Примери:
Снежни валуги.
2. Бара, влажно земјиште.
Англиски: swamp Албански: kënetë
Примери:
Во валугите прортувало непознато семе.