а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валта

мн. валти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38692
Рамна и влажна плодна земја.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Напролет лежеа на влажна и плодна валта и раскажуваа за зимата што помина.