а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валоризација

мн. валоризации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28738
Определување на вредноста, проценка; поправање или зголемување на цените на стоките, на валутата, хартиите од вредност, на инвестициите по вештачки пат.
Англиски: valorization Албански: valorizim
Употреба: Економија
Примери:
Може да се спроведе валоризација на хартиите од вредност.