а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валмо

мн. валма
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 34628
1. Вретено, оска, столб на воденично колце.
Англиски: axle Албански: bosht
2. Волна обработена во форма на топка, на голема кадела.
Албански: reth
3. Обично за магла, чад, сноп на светлина и сл. - тоа што се обликува како прстен, во круг, како перче, сноп.
Албански: mjegull
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од горното крајче се крева чад, валмо по валмо.