а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валмоса

валмосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Исуче во форма на валмо.
Примери:
валмосани мустаќи
Изведенки
валмосува несв.
валмосуваат