а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валка

валкаат; валкал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5466
1. Прави нешто да биде нечисто.
Англиски: pollute Албански: përlyej
Примери:
Ги валка чевлите газејќи во калта.
2. Зборува лошо, невистини за некого, озборува, клевети.
Англиски: slander Албански: shpif
Употреба: Преносно значење
3. тркала
Англиски: roll Албански: rrotullis
Примери:
Ја зел бочвата со вино и ја валкал сѐ до вратата.
4. вала
Англиски: roll Албански: fëlliq
5. (се валка) Станува нечист.
Англиски: pollute Албански: përlyej
Примери:
И ние децата веќе се валкавме по земјата смеејќи се.
6. (се валка) се тркала
Англиски: roll Албански: rrotullis
Примери:
Низ пазарот се валкаа лушпи од кромид.
Изведенки
валкање ср.
глаг. им.