а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валкан

валкани
Вид збор: Придавка
Ранг: 2622
1. Што е нечист.
Англиски: dirty
Примери:
Валкан чаршаф.
2. нечесна работа
Англиски: dirty
Употреба: Преносно значење
Примери:
Валкани игри.
Валкана работа.
Изведенки
1. валкано прил.
Пример: Брадата на лицето му беше валкано грда.
2. валканост ж.