а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валканица

мн. валканици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18218
нечистотија
Англиски: filth
Примери:
Снегот ги покриваше валканиците по селскиот сокак.