а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валија

мн. валии
Вид збор: Именка, машки род
Царски намесник, турски воено-административен старешина на една област (вилает).
Англиски: governor Турски: vali
Употреба: Историја
Примери:
Ќе појдеме кај валијата и ќе се жалиме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи