а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валилак

мн. валилаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39468
Област со која управува валијата.
Употреба: Историја
Примери:
Сафет-паша го презеде патот по својот валилак.