а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валиден

валидниот
Вид збор: Придавка
полноважен, законски заснован
Англиски: valid
Употреба: Правда
Примери:
валидно решение
валидни документи
Изведенки
валидност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи