а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валеријан

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. валеријана
Англиски: valerian Албански: valerian
Употреба: Ботаника
2. Капки за смирување на нервите, лек во течност направен од корен на валеријана.
Англиски: valerian Албански: valerian
Употреба: Медицина
Примери:
Можеше да легне, можеби можеше и без валеријан да заспие, па сепак го помеша со малку вода и го голтна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи