а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

валеријана

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Многугодишно зелјесто растение со ситни, бледорозови или бели цветови собрани во соцветија.
Латински: Valeriana officinali Англиски: valerian Албански: valerianë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи